"); pic.document.close(); pic.focus(); } //-->
   
   

Gościniec w Dolinie usytuowany jest w Jankowie Dolnym przy trasie Poznań - Gniezno - Toruń. Jest położony w centrum historycznego Szlaku Piastowskiego co sprawia, że jest to najlepsze miejsce do organizacji aktywnego wypoczynku.
W pobliżu znajduje się jezioro z kąpieliskiem strzeżonym, ruiny wiatraka holednerskiego oraz przepiękne lasy.

Jankowo Dolne to mała miejscowość leżąca nad Wełną, oddzielająca geograficznie Wielkopolskę od Kujaw. Położona komunikacyjnie przy trasie Gniezno-Toruń. Zobacz dlaczego warto tu przyjechać
Historia tej miejscowości sięga średniowiecza. Wiadomo, że należała do rodu Porajów. Pochodzi stąd wiele cennych znalezisk archeologicznych świadczącym o niebagatelnym znaczeniu tego miejsca w przeszłości. Odkryto tutaj wczesnośredniowieczne grodzisko pierścieniowe o obwodzie wałów około 100 m użytkowane w XI-XII w., oraz gród obronny z ok. XIV w. Stąd pochodzą wyjątkowo cenne znaleziska kafli gotyckich z XV w. Atrakcją Jankowa Dolnego są pozostałości wiatraka typu wieżowego (holenderskiego) z 1896 r.

Ok. 2 km od Gościńca znajduje się ośrodek wypoczynkowy z campingiem i domkami letniskowymi położony nad Jeziorem Jankowskim (33 ha, głęb. 13 m). W ośrodku kąpielisko strzeżone, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz punkty gastronomiczne. Nad jeziorem na półwyspie pomniki przyrody - brekinie, jedno z niewielu stanowisk tych drzew w Wielkopolsce. Miłośnicy przyrody mogą spotkać tutaj również okazałe egzemplarze lipy, zaskrońce, dzięcioły, wiewiórki a miłośnicy wędkowania nierzadko spotkają tutaj okazałe węgorze lub szczupaki.

Do Jankowa Dolnego dojechać można autobusem PKS lub też pociągiem w kierunku Trzemeszna, Mogilna. Samochodem obwodnicą gnieźnieńską skręcamy do Jankowa Dolnego 600m, lub z Gniezna starą trasą przez Arkuszewo, Jankówko, Jankowo Dolne. Polecam jazdę rowerem poprzez Arkuszewo, Wierzbiczany. Polecam gorąco wycieczkę pieszą z Gniezna (początek trasy: Dworzec PKP) niebieskim szlakiem do Strzyżewa Kościelnego (10,2 km), gdzie znajduje się kościół z XIX w oraz grób ofiar hitlerowskiego terroru. Dalej szlakiem zielonym dotrzemy do Jankowa Dolnego nad pięknymi rozlewiskami Wełny. Po krótkim odpoczynku w ośrodku wypoczynkowym, zachęcam do dalszego spaceru zielonym szlakiem nad brzeg Jeziora Wierzbiczańskiego.