"); pic.document.close(); pic.focus(); } //-->

Jankowo Dolne, dlaczego warto zatrzymać się w naszym gościńcu

Poznaj Jankowo Dolne

Jankowo Dolne to urokliwa wioska w województwie wielkopolskim. Dokładnie w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Gniezno. Oddalona o 10 kilometrów od Gniezna. Rozpościera się malowniczo nad rzeką Wełną i jeziorem Jankowskim. Rzeka Wełna geograficznie oddziela dwa regiony: Wielkopolskę od Kujaw. Jest to niewielka miejscowość, lecz zapewnia przybywającym do niej wiele uroczych zakątków, czyste powietrze czy pobyt na łonie natury. Dodatkowym atutem jest jej położenie w samym centrum Szlaku Piastowskiego. Z punktu widzenia komunikacji, leży ona przy trasie Gniezno- Toruń. Jeśli chodzi o dojazd dla niezmotoryzowanych, można dojechać do Jankowa Dolnego PKS-em, bądź pociągiem na trasie Trzemeszna- Mogilna.

Kilka słów o historii

Jankowo Dolne mimo, że to dość mała i z tego powodu wydawać by się mogło, dość niepozorna miejscowość, wyróżniła się na kartach historii dość znacząco. Początki Jankowa Dolnego sięgają średniowiecza, kiedy to stanowiła własność rodu Porajów. To właśnie z tego okresu archeolodzy natknęli się tutaj na wiele cennych znalezisk, stanowiących wielkie znaczenie dla tego miejsca i dzięki nim mogliśmy dowiedzieć się więcej o jego historii. Archeolodzy odnaleźli tutaj wczesnośredniowieczne grodzisko pierścieniowe, którego obwód wałowy wynosił 100 metrów, datowane na XI- XII wiek. Oprócz tego odnaleźli także pozostałości grodu obronnego, datowanego z kolei na XIV wiek. Z tego wykopaliska pochodzą cenne zabytki w postaci XV wiecznych kafli gotyckich.

Atrakcje

Okoliczną atrakcję stanowią pozostałości po wiatraku typu wieżowego, potocznie określanym wiatrakiem holenderskim, który postawiono tu w 1896 roku. Oprócz tej lokalnej atrakcji należy wyróżnić również atrakcje w pobliżu. Fakt, że Jankowo Dolne leży blisko Gniezna, jest dużym atutem. Można się wybrać do Gniezna samochodem, bądź skorzystać z tras rowerowych, a dla aktywnych turystów może być to spacer. Tam czekają takie okazje do zwiedzania, jak Muzeum Początków Państwa Polskiego, Parowozownia, Bazylika Prymasowska, czy Trakt Królewski.

Przyroda

Na obszarze Jankowa Dolnego rozciąga się wiele trasy i szlaków turystycznych. Warto wspomnieć o szlaku niebieskim do Strzyżewa Kościelnego, o długości około 10,2 kilometra, ale warto się tam wybrać ze względu na XIX wieczny Kościół wart odwiedzenia oraz groby ofiar hitlerowskiego terroru. Inny szlak to szlak zielony rozpościerający się nad pięknymi rozlewiskami rzeki Wełna oraz idąc nim dalej dojdziemy do brzegu malowniczego Jeziora Wierzbiczańskiego.

Nad jeziorem Jankowskim na półwyspie odnajdziemy takie pomniki przyrody, jak brekinie. Są to już jedne z nielicznych stanowisk, gdzie występują te drzewa w Wielkopolsce. Oprócz tego można zobaczyć tutaj piękne okazy, takich majestatycznych drzew, jak lipy. Ze zwierząt wartych wspomnienia, można na swojej trasie spotkać zaskrońce, dzięcioły, czy liczne wiewiórki. W jeziorze zamiłowanym wędkarzom nie umkną z pewnością węgorze, ani szczupaki. Do wszelkich aktywności w terenie warto zaopatrzyć się w odpowiednie ubrania. Z pewnością odpowiednie do wędrówek po lesie, czy aktywności wodnych będą jeansy z https://mybaze.com/pl/


Mapa naszej okolicy

Położenie nad wodą zapewnia turystom Jankowa Dolnego wiele atrakcji wodnych, jak możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego i podziwiania naszych pięknych krajobrazów z kajaku, czy roweru wodnego. Zapewnia to wiele radości nie tylko rodzinom z dziećmi, ale także parom, czy singlom. Każdy odnajdzie tu spokój i połączenie z darami natury, ale również radość ze spędzonego wspólnie aktywnie czasu.